Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna Zespół Ehlersa Danlosa
Forum dla osób z Zespołem Ehlersa Danlosa i ich przyjaciół.
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Pomoc dla podatnika

 
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » Wszystko co ważne=>ulgi,prawa pacjenta,rehabilitacja,fundacje itp. Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Pomoc dla podatnika
Autor Wiadomość
Reska
Vip
Vip



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 51 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post Pomoc dla podatnika
Ministerstwo Finansów szykuje ułatwienia dla podatnika

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić ułatwienia dla osób, przekazujących 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jak dowiedział się portal INTERIA.PL, trwają prace nad zmianą dotychczasowych przepisów. Powodem działania Ministerstwa Finansów były liczne głosy krytyki wobec nowych przepisów. Przewidują one, że podatnik w swoim rocznym rozliczeniu wskazuje tylko fundację lub organizację, na której konto wpłynie jeden procent jego podatku. Uniemożliwiają natomiast przekazanie pieniędzy na rzecz konkretnej osoby.

żródło: interia.pl


Post został pochwalony 0 razy
Pon 13:50, 03 Gru 2007 Zobacz profil autora
Reska
Vip
Vip



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 51 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post
Poruszyłam ten temat, ponieważ obecne przepisy utrudniają walkę z niepełnosprawnością samych osób niepełnosprawnych, jaki i rodziców dzieci dotkniętych niepełnosprawnością. Dotychczas, poprzez swe apele rodzice i osoby niepełnosprawne zbierały także w ten sposób środki finansowe na leczenie. Dzięki filantropii podatników możliwe było finansowanie rehabilitacji czy zakupu sprzętu specjalistycznego dla osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych częściowo odebrała podatnikom prawo do decydowania o sposobie wydatkowania swojego podatku, wprawdzie nadal wskazuje się, której OPP zostaną przekazane pieniądze, ale w poprzednim stanie prawnym można było wskazać także bardziej konkretny cel ich wydatkowania.


1 procent problemu

Według nowych przepisów dot. przekazywania 1% ze swojego podatku na organizacje pożytku publicznego, nie ma możliwości przekazania tych pieniędzy na leczenie czy terapię konkretnej osoby.
Jest to efekt uboczny zmiany przepisów, która miała ułatwić życie podatnikom. W ubiegłym roku bardzo niewielu z nich przekazało swój 1% na organizacje. Trzeba było bowiem najpierw wpłacić pieniądze w banku lub na poczcie, a dopiero później fiskus oddawał wpłaconą kwotę. Z ponad 20 mln. podatników na przekazanie 1% zdecydowało się jedynie 1,6 mln.

Dlatego też organizacje pożytku publicznego postulowały, żeby te przepisy uprościć. Obecnie w formularzy PIT trzeba tylko wpisać na konto jakiej organizacji chcemy przekazać pieniądze, a reszta należy do urzędu skarbowego. Problem w tym, że teraz nie da się dopisać, jakiej konkretnie osobie chcemy pomóc. Wszystkie wpłaty znajdą się na koncie organizacji, która sama musi je rozdzielić między osoby potrzebujące pomocy.

Rodzice chorych dzieci alarmują, że może to oznaczać dla nich katastrofę. Do tej pory namawiali wszystkich swoich znajomych na przekazywanie 1% na konto swoich dzieci, dzięki czemu zbierali pokaźne kwoty na ich leczenie. W tej chwili nikt nie wie, ile ich dzieci dostaną pieniędzy.
Pojawiają się sugestie, że można by wpisywać nazwisko konkretnej osoby w rubryce "Inne informacje", która znajduje się tuż nad rubryka o 1%. Powstaje tu jednak trudny do przezwyciężenia problem, związany zarówno z ilością przyjmowanych w urzędzie skarbowym rozliczeń, jak i z prawidłowym odczytaniem nazwisk osób obdarowanych. Tak jedno, jak i drugie mogłoby wywołać mnóstwo komplikacji i nieporozumień.

Jeżeli Ministerstwo Finansów nie znajdzie wyjścia z tej sytuacji, to organizacje będą musiały same dzielić pieniądze z 1%. Na pewno nie da się tego zrobić tak, żeby wszyscy byli zadowoleni.

żródło: gazeta wyborcza


Post został pochwalony 0 razy
Wto 10:02, 04 Gru 2007 Zobacz profil autora
Reska
Vip
Vip



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 51 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post
Niewykluczone, że już w rozliczeniu za 2007 r. będziemy mogli wskazać nie tylko organizację, do której trafi 1 proc. naszego podatku, ale i komu ma on posłużyć. Ministerstwo Finansów szuka na to sposobu. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", w prace zaangażowane są departamenty podatkowe, Administracji Podatkowej oraz Informatyki. Ostateczna decyzja zapadnie chyba nie wcześniej niż w drugiej połowie tygodnia.

O to, aby podatnicy, którzy wkrótce zaczną się rozliczać z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2007 r., mogli w PIT wskazać także cel przeznaczenia 1 proc. ich podatku, a nie tylko organizację pożytku publicznego (OPP), zabiegają od paru miesięcy rodzice niepełnosprawnych dzieci. Dziś, jak twierdzą i o czym już kilkakrotnie pisaliśmy na naszych łamach, uproszczenie procedury przekazywania 1 proc. obróciło się przeciwko darczyńcom i obdarowywanym. Bo choć ci ostatni wszelkimi możliwymi sposobami starają się pozyskać pieniądze na leczenie i rehabilitację ich dzieci, to i tak nie mają gwarancji, że po wpłacie pieniędzy na konto fundacji, w której działają, faktycznie zostaną one przekazane właśnie na ich pociechę. Formularze deklaracji podatkowych nie umożliwiają bowiem wpisania szczegółowego celu. Ponadto przepisy podatkowe nie zawierają też delegacji ustawowej, na podstawie której urzędy skarbowe miałyby obowiązek takie informacje zbierać.

Chodzi o zmienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 45 ust. 5c - 5g) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 21 ust. 3a - 3d). Na ich podstawie w rozliczeniu dochodów za rok 2007 podatnik - po raz pierwszy - będzie wskazywał jedynie organizację posiadającą status OPP, na którą ma być przekazany 1 proc. jego należnego podatku, i numer jej wpisu do KRS. Pieniądze przekaże już sam urząd skarbowy. Będzie miał na to trzy miesiące, licząc nie od dnia złożenia zeznania podatkowego przez konkretną osobę, lecz od zakończenia okresu rozliczeń. W praktyce oznacza to, że ostatnie pieniądze mogą trafić na konta organizacji pożytku publicznego nawet ostatniego dnia lipca.

- To jest bardzo trudna sprawa - podkreśla Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Przekazywanie 1 proc. podatku na konkretny cel dotychczas też nie było możliwe, choć rodzice chorych dzieci robili, co mogli, aby tylko pozyskać dodatkowe pieniądze i ukierunkować je w fundacjach na leczenie swoich pociech. Nie zmienia to jednak faktu, iż założenie tego odpisu jest zupełnie inne. Ma służyć finansowaniu celów społeczno-użytecznych, a nie indywidualnych, choćby najważniejszych. Te ostatnie mogłyby być natomiast osiągane poprzez wprowadzenie na przykład ulgi na leczenie.

Źródło - [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Śro 9:57, 05 Gru 2007 Zobacz profil autora
Reska
Vip
Vip



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 51 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post
Odpis podatku dla organizacji pożytku publicznego w zeznaniu za 2007 rok

Teraz łatwiej przekazać 1 procent



W PIT za 2007 rok podatnik może wskazać organizację, której ofiaruje 1 proc. swojego podatku. Resztą formalności w przekazywaniu pieniędzy zajmie się naczelnik urzędu skarbowego. Prostsza procedura powinna być zachętą do przekazywania podatku potrzebującym.

W rozliczeniu za 2007 rok podatnik, który będzie chciał przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, powinien ją tylko wskazać w dekla-racji. Pozostałymi formalnościami zajmie się naczelnik urzędu skarbowego. Ta uproszczona procedura jest stosowana po raz pierwszy w rozliczeniu za 2007 rok. Powinna być ona zachętą do przekazywania części podatku potrzebującym, zwłaszcza że podatnik nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Po prostu mniej pieniędzy do swojej kasy zgarnie fiskus, bo będzie musiał podatkiem podzielić się z wybraną przez podatnika organizacją pożytku publicznego. Pomocny w przekazaniu 1 proc. podatku będzie publikowany dziś przez GP wykaz tych organizacji.

Wybór organizacji


Zmiana zasad zasilania kont organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Jej celem było uproszczenie mechanizmu przekazywania części podatku polegające na tym, aby to urząd skarbowy, a nie podatnik dokonywał wpłaty na rachunek bankowy danej organizacji. Wcześniej to podatnik musiał wpłacać część podatku, zadbać o dowód wpłaty, a następnie wykazać przekazaną kwotę w zeznaniu PIT.

Zmiana zasad przekazywania części podatku nie oznacza jednak, że darczyńcy zostali pozbawieni prawa do swobodnego ich przekazywania. Nadal to podatnik decyduje o tym, czy chce wspomóc cele statutowe danej organizacji. Wprowadzone zmiany dotyczą jedynie mechanizmu przekazywania 1 proc.

Obowiązki przejmuje fiskus


Obecnie podatnik, który chce podzielić się 1 proc. swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji. Jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28 - składanym do końca stycznia, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT-38 - składanych do końca kwietnia) powinien podać wysokość wnioskowanej wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1 proc. podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik ma prawo wybrać jedną organizację z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym w drodze obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, opublikowanym w dzisiejszym wydaniu GP. W wykazie tym nie są uwzględniane organizacje prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Warto w tym miejscu wspomnieć - o czym informowaliśmy już na łamach GP - że podatnik w jednym zeznaniu podatkowym ma prawo do wpisania jednej organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać część swojego podatku. Jednak w sytuacji, gdy składa kilka zeznań podatkowych, w każdym może wpisać innego obdarowanego. To z kolei oznacza, że jedna osoba może przekazać wpłatę nawet kilku organizacjom.

Gdy zeznanie za 2007 rok z podaną jednoprocentową wpłatą wpłynie do urzędu skarbowego, przekazaniem pieniędzy zajmie się naczelnik tego urzędu. Ma na to trzy miesiące od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. W konsekwencji wpłaty z tytułu 1 proc. podatku z rozliczenia za 2007 rok wpłyną do organizacji pożytku publicznego najpóźniej 30 lipca 2008 r. Co więcej, fiskus darowiznę przekaże tylko wtedy, gdy zeznanie podatkowe zostanie złożone przed upływem terminu określonego dla złożenia tego zeznania.

Oznacza to, że podatnik, który chce obdarować organizację pożytku publicznego częścią swojego podatku, musi złożyć zeznanie najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. Gdy spóźni się choć jeden dzień, podatek nie zostanie przekazany.

Trzeba też wiedzieć, że urząd przekaże wpłatę na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego po pomniejszeniu jej o koszty przelewu bankowego. Jednak w praktyce większość banków rezygnuje z opłat od tego typu wpłat lub są one symboliczne, np. jednozłotowe.

Dane w zeznaniu

Zmianę zasad przekazywania 1 proc. odzwierciedla konstrukcja zeznań podatkowych za 2007 rok. Zawierają one specjalne rubryki, poświęcone tej wpłacie (patrz obok).

Jednocześnie podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel). Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce: Inne informacje.

Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji, określonym w statucie, oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

źródło: Gazeta Prawna


Post został pochwalony 1 raz
Nie 10:09, 24 Lut 2008 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » Wszystko co ważne=>ulgi,prawa pacjenta,rehabilitacja,fundacje itp. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin