Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna Zespół Ehlersa Danlosa
Forum dla osób z Zespołem Ehlersa Danlosa i ich przyjaciół.
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Choroby wspólistniejące.

 
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » ZED - WSZYSTKIE POTRZEBNE INFORMACJE W JEDNYM MIEJSCU Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Choroby wspólistniejące.
Autor Wiadomość
Beacina
MODERATOR
MODERATOR



Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 986
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 60 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

Post Choroby wspólistniejące.
Wstawiam tu ciekawy artykuł na temat tej choroby, ponieważ mam podwyższona ferrytynę i obecnie robię ponowne badania by ją wykluczyć. Moze ktos z Was z Nas , boryka sie z nią to zapraszam , do podzielenia sie cennymi informacjami co robić, jaką diete stosujecie itp.

Hemochromatoza Hemochromatoza to choroba ogólnoustrojowa spowodowana zaburzeniem mechanizmów regulujących gospodarkę żelazową. Nadmierne gromadzenie się żelaza (Fe) w tkankach organizmu człowieka nasila stres oksydacyjny, który w efekcie prowadzi do uszkodzenia i niewydolności wielu narządów. stłuszczenie wątroby Dieta wątrobowa dla osób ze stłuszczeniem wątroby – zasady, produkty zakazane oraz zalecane Dieta wątrobowa dla osób ze stłuszczeniem wątroby – zasady, produkty zakazane oraz zalecane Stłuszczenie wątroby może towarzyszyć cukrzykom, osobom z otyłością, nadużywającym wysokoprocentowe trunki, ale również pojawić się u osób stosujących głodówki, spożywających dietę ubogą w białko lub stosujące pewnego rodzaju leki. czytaj więcej Przyczyny hemochromatozy W lecznictwie klinicznym wyróżnia się dwie postaci hemochromatozy o różnorodnej etiologii. Idiopatyczna pierwotna hemochromatoza, historycznie zwana także „cukrzycą brązową”, należy do najczęstszych wrodzonych chorób metabolicznych człowieka o autosomalno recesywnym sposobie dziedziczenia [3].

Charakteryzuje się zaburzeniem mechanizmu gospodarki żelazowej poprzez nadmierne wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Postać nabyta (syderoza wtórna) rozwija się jako zespół patologicznego gromadzenia żelaza w sposób wtórny, na skutek nadmiernej podaży tego pierwiastka. Syderoza wtórna często towarzyszy chorobom wątroby takim jak: przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C (rzadziej WZW typu B), niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby, alkoholowa marskość wątroby oraz porfiria późna skórna. Pacjenci wymagający ciągłych transfuzji „należą do grupy ryzyka rozwoju objawów nadmiernego spichrzania żelaza” [2].

Objawy hemochromatozy Defekt genetyczny pojawia się już w momencie narodzin. Jednakże, z uwagi na brak specyficznych symptomów świadczących o chorobie, wczesne wykrycie hemochromatozy jest praktycznie niemożliwe. Choroba w początkowych stadiach wedle piśmiennictwa ujawnia się w postaci ogólnego osłabienia organizmu (senność, męczliwość), bóli stawowych. W badaniach laboratoryjnych obserwuje się podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych. Objawy pierwotnej hemochromatozy zazwyczaj pojawiają się dopiero w piątej dekadzie życia, gdy poziom żelaza osiąga wartość 40–60 g. Pełnoobjawowa, klasyczna postać choroby charakteryzuje się nadmierną pigmentacją skóry, cukrzycą (bronze diabetes), zaburzeniem układu sercowo-naczyniowego oraz marskością wątroby. Ze względu na charakter postępujący nieleczona dolegliwość może prowadzić do ciężkich powikłań, w tym rozwoju raka wątrobowo-komórkowego, a co za tym idzie zwiększonej śmiertelności.
Leczenie hemochromatozy Najskuteczniejszą metodą leczenia pacjentów chorych na hemochromatozę są regularne (1–2 razy w tygodniu) upusty krwi (flebotomia), przy jednoczesnym monitorowaniu parametrów biochemicznych i hematologicznych. Terapia pozwala na usunięcie około 250 mg żelaza w przeliczeniu na jedną jednostkę upuszczonej krwi (500 ml). Skuteczność flebotomii uzależniona jest od stopnia uszkodzenia narządów w momencie rozpoczęcia leczenia. W przypadku hemosyderozy wtórnej znajdują zastosowanie preparaty chelatujące żelazo np. deferoksamina, które ułatwiają wydalanie tego pierwiastka z organizmu.

ŹRÓDŁO:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pon 19:40, 26 Lut 2018 Zobacz profil autora
Beacina
MODERATOR
MODERATOR



Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 986
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 60 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

Post Gdy masz za dużo żelaza.cdn...
Hemochromatoza prowadzi do zatrucia i zniszczenia narządów.

Dlaczego żelazo odkłada się w organizmie?

Hemochromatozę wywołuje nadmierne wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Odpowiada za to uszkodzony gen HFE (muszą być dwa nieprawidłowe geny - od ojca i matki). Zwiększona ilość żelaza absorbowanego z pokarmu stopniowo gromadzi w tkankach i narządach, co po latach prowadzi do uszkodzenia organów wewnętrznych.

Objawy hemochromatozy to: ciągłe zmęczenie, bóle stawów, problemy żołądkowo-jelitowe, spadek libido i zaburzenia rytmu serca. U chorych często stwierdza się też cukrzycę, powiększenie, martwicę lub nowotwory wątroby, zaburzenia pracy trzustki, nerek i jąder. Zabarwienie skóry, zwłaszcza twarzy, staje się szarobrązowe, metaliczne. Spada odporność na infekcje, rośnie ryzyko posocznicy, innych groźnych powikłań i zakażeń.

Symptomy choroby pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia. W ciągu pięciu lat od wystąpienia wyraźnych objawów aż o 60 proc. wzrasta ryzyko śmierci, często wskutek uszkodzenia wątroby czy chorób serca. By postawić diagnozę, bada się stężenie żelaza w surowicy krwi i zdolność wiązania go przez surowicę (TIBC), robi się biopsję wątroby i badanie genetyczne (wykrywa mutację genu HFE).

Leczenie trwa do końca życia. Nadmiar żelaza usuwa się przez upusty 500 ml krwi (przez rok albo dwa lata 1-2 w tygodniu, potem 3-4 razy na rok). Jeśli chory nie może mieć upustu krwi, bierze deferoksaminę, która wiąże żelazo i umożliwia jego wydalanie. Wcześnie rozpoczęta terapia może zatrzymać proces wyniszczania narządów.

Dieta nisko żelazowa

Należy unikać produktów o dużej zawartości żelaza: wędlin, pasztetów, czerwonego mięsa, szpinaku, fasoli, soi, orzechów, ciemnego pieczywa, kiełków, płatków owsianych, żółtek jaj. A już na pewno nie jeść ich z niczym, co ma dużo witaminy C, tak jak świeże owoce (jagodowe, czarna porzeczka, cytrusy, owoce dzikiej róży), warzywa (kapusta biała i kwaszona, ogórki kwaszone, natka pietruszki, szypior, sałata).

Biopsja wątroby


Wykonuje się ją w szpitalu, w znieczuleniu miejscowym. Wcześniej trzeba zrobić badania krwi (krzepliwość, morfologia, grupa krwi, poziom żelaza, bilirubiny, transaminaz). Lekarz przez powłoki brzuszne wkłuwa igłę biopsyjną na wysokości IX lub X międzyżebrza. Podczas pobierania wycinka (wielkości około 1,6 mm - tzw. 6 przestrzeni wrotnych) chory musi wstrzymać oddech.

Czasem badanie robi się w ciągu jednego dnia, a czasem pacjent musi zostać w szpitalu 2-3 dni. Kilka godzin po badaniu trzeba leżeć na prawym boku. Na wyniki badań histopatologicznych czeka się zwykle 14 dni.


Czytaj więcej na [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Wto 15:28, 27 Lut 2018 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » ZED - WSZYSTKIE POTRZEBNE INFORMACJE W JEDNYM MIEJSCU Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin