Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna Zespół Ehlersa Danlosa
Forum dla osób z Zespołem Ehlersa Danlosa i ich przyjaciół.
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Co się należy na dziecko w 2008 roku

 
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » Wszystko co ważne=>ulgi,prawa pacjenta,rehabilitacja,fundacje itp. Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Co się należy na dziecko w 2008 roku
Autor Wiadomość
Reska
Vip
VipDołączył: 06 Cze 2007
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 51 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post Co się należy na dziecko w 2008 roku
Największa tegoroczna nowość - alimenty zamiast zaliczki. Jaka będzie to pomoc, a jakie zasiłki rodzinne i dodatki?

Podatkowa ulga na dzieci

Przebojem tegorocznych rozliczeń z fiskusem (z podatku za 2007 r.) będzie podatkowa ulga na dzieci. Ulgę możemy odpisywać po raz pierwszy - na każde dziecko 1145,08 zł. To odpis od podatku. Przy dwójce odliczymy 2290,16 zł, przy trójce 3435,24 zł itd.

Ulga przysługuje podatnikom, którzy "w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci". Chodzi o dzieci: małoletnie, bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, do ukończenia 25. roku życia uczące się lub studiujące

Więcej o uldze na dzieci ==> [link widoczny dla zalogowanych]


Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Tu od 1 października 2008 czeka nas największa rewolucja: nowe stawki i wyższe dochody uprawniające do pomocy. I to nie tylko dla samotnych rodziców, ale też w związkach małżeńskich. Już od 1 sierpnia urzędy gmin zaczną przyjmować dokumenty. Jakie będą te alimenty?

Przede wszystkim wzrasta kryterium dochodowe uprawniające do pomocy. Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego dostaną rodziny, które mają na osobę do 725 zł (do października tylko ci z dochodem do 583 zł). Maksymalnie można otrzymać 500 zł (dotąd do 380 zł zaliczki ).

Ale uwaga ! Nie dostaniemy więcej, niż przyznał nam sąd. Kto ma wyrok na niższe alimenty, może jedynie wystąpić do sądu o ich podwyższenie.

Uwaga ! Dobra wiadomość dla rodziców po rozwodach: po zawarciu nowego związku albo żyjąc w konkubinacie, nie stracicie jak teraz prawa do alimentów (dziś zaliczki mają tylko samotni).

Kto dostanie alimenty z Funduszu ?

Dziecko, na które zasądzone są alimenty, ale ich egzekucja jest bezskuteczna: do ukończenia 18. roku życia; lub do 25 lat, jeśli uczy się w szkole lub szkole wyższej (teraz tylko do 24 lat); powyżej 25 lat bezterminowo, tylko gdy dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenia jak teraz zaliczka nie będą się należały na dziecko, które: jest oddane do rodziny zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. dom dziecka); jest pełnoletnie i ma własne dziecko; ożeniło się / wyszło za mąż.

O świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego można się starać już po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji (przy zaliczce to minimum trzy miesiące). Wypłacać je będzie tylko urząd gminy lub miasta (teraz zaliczki wypłacają albo urzędy gmin, albo ośrodki pomocy społecznej).

Uwaga na terminy ! Zmienia się tzw. okres świadczeniowy (czas, na który przyznawane są pieniądze; zwykle to rok). Obecny okres świadczeniowy kończy się 31 sierpnia. Przy alimentach ma obowiązywać od 1 października do 30 września kolejnego roku.

W tym roku zajmujący się wypłatą zaliczek urzędnicy gminni mają automatycznie przedłużać okres pobierania zaliczki do końca września wszystkim tym, którzy są do niej uprawnieni do sierpnia br. Ale już w sierpniu składać trzeba wnioski o alimenty. Kto zdąży do końca sierpnia, pierwszą wypłatę alimentów otrzyma w październiku. Kto się spóźni - złoży wniosek między 1 września a 31 października - pieniądze dostanie do 30 listopada.

Uwaga, dłużnicy !


Od października 2008 r. ścigać was będą już nie tylko komornicy, ale też urzędy skarbowe. Jeśli nie macie pracy, gmina każe się wam zarejestrować jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Starosta skieruje was do robót publicznych. Jeżeli odmówicie podjęcia pracy lub utrudnicie przeprowadzenie wywiadu środowiskowego na wasz temat, gmina skieruje wniosek do prokuratury o karne ściganie. Za uporczywe uchylanie się od łożenia na utrzymanie najbliższych z art. 209 par. 1 k.k. grozi grzywna lub nawet do dwóch lat więzienia. Starosta może też zabrać dłużnikowi prawo jazdy. Powstać ma Centralny Rejestr Dłużników, do którego wpisany będzie niesolidny rodzic. Na tej "czarnej liście" pozostanie do czasu, aż gmina zawiadomi, że wszystko uregulował. Po 6 miesiącach niepłacenia komornik może wpisać dłużnika także do Krajowego Rejestru Sądowego. Komornik będzie mógł zająć rzeczy nie tylko dłużnika, ale też należące do osoby, która z nim mieszka. Chyba że udowodni ona, że to jej wyłączna własność. Ciągle też możliwe będzie pozwanie do sądu rodziców dłużnika, by to oni płacili alimenty. Kto postanowi poprawę, dostanie szansę. Gmina będzie mogła rozłożyć na raty lub umorzyć część długów. Umorzy: 30 proc. - gdy przez 3 lata miesięcznie płaci on przynajmniej tyle, ile na miesiąc zasądził sąd; 50 proc. - jeżeli spłaca tak przez 5 lat; 100 proc. - jeżeli regularnie płaci przez 7 lat.


Zasiłki rodzinne


Świadczenia rodzinne (zasiłek i dodatki) pozostają na dotychczasowych zasadach. Podstawowy warunek to prawo do zasiłku rodzinnego, a dopiero wtedy można się starać o dodatki.

Kto otrzyma zasiłek ? Rodzina z dochodem 504 zł netto na osobę (przy dziecku niepełnosprawnym - 583 zł na osobę). Należy się wtedy na dziecko do 18. roku życia, a gdy kontynuuje ono naukę - do 21. roku, w przypadku dziecka niepełnosprawnego kontynuującego naukę - do 24. roku życia.

lIe ?

48 zł miesięcznie - na dziecko do 5. roku życia; 64 zł - na dziecko powyżej 5. roku życia, ale do ukończenia 18. roku życia; 68 zł - na dziecko powyżej 18 lat, do ukończenia 24. roku życia.

Zasiłek nie przysługuje, gdy dziecko ożeni się lub wyjdzie za mąż, mieszka w instytucji z całodobowym utrzymaniem (np. młodzieżowym ośrodku wychowawczym) albo pobiera zasiłek na swoje dziecko.

Nie dostanie go też rodzic, który sam wychowuje dziecko, ale nie ma na nie orzeczonych alimentów. Wyjątek: drugi z rodziców nie żyje, jest nieznany albo sąd wyrokiem zobowiązał do utrzymywania dziecka tylko jedno z rodziców, a drugie nie musi płacić alimentów. Także wtedy, gdy powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Okres zasiłkowy w świadczeniach rodzinnych trwa od 1 września do 31 sierpnia następnego roku. Ale także w trakcie można ubiegać się o wsparcie, jeśli w czasie okresu zasiłkowego pogorszyła się sytuacja finansowa rodziny albo gdy rodzi się kolejne dziecko i średnia na osobę obniża się.

Wypłatami zasiłków rodzinnych zajmują się urzędy gmin lub ośrodki pomocy społecznej. Być może w związku z wprowadzeniem Funduszu Alimentacyjnego i koniecznością wypłaty alimentów przez gminy od jesieni samorządy będą chciały to skupić w jednym miejscu - czyli w urzędzie. Ale na razie jest jak w poprzednim roku.

Następna podwyżka wysokości zasiłków czeka nas zgodnie z ustawą w 2009 r.

Ważne dla rodzin, w których jedno z rodziców pracuje w innym kraju UE! Nawet jeśli mieszkacie w Polsce, dzieci mają prawo do zasiłków z kraju, w którym pracuje rodzic. Często to świadczenia dużo wyższe niż w Polsce. Informacji szukać można w regionalnych ośrodkach polityki społecznej przy urzędach marszałkowskich w każdym województwie.


Dodatki do zasiłku


Zostają po staremu, czyli należą się tylko osobom, które mają przyznany zasiłek rodzinny. Jakie to dodatki?

Wyprawkowy - czyli z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - 100 zł raz w jednym roku szkolnym, w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia roku szkolnego. Należy się od zerówki po szkołę ponadgimnazjalną.

Na urodzenie dziecka - 1000 zł - jednorazowy dodatek (nie mylić z becikowym, które jest jednorazową zapomogą dla wszystkich!) tylko dla uprawnionych do zasiłku rodzinnego.

Na wychowawczym - 400 zł miesięcznie - niezależnie od liczby dzieci (bliźniaki, trojaczki). Do 24 miesięcy na jedno, do 36 miesięcy przy bliźniakach i większej liczbie dzieci urodzonych podczas jednego porodu, do 72 miesięcy na dziecko niepełnosprawne.

Dla wielodzietnych (trójka i więcej dzieci) - po 80 zł na trzecie i każde następne w rodzinie uprawnionej do zasiłków rodzinnych.

Dla samotnych rodziców - to pomoc wyłącznie dla rodziców tych dzieci, których ojciec (lub matka) nie żyje lub ojciec jest nieznany. Wynosi: 170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie (przy dochodzie 504 zł na osobę); 250 zł na dziecko niepełnosprawne, ale nie więcej niż 500 zł, gdy dwoje i więcej dzieci jest niepełnosprawnych (przy dochodzie 583 zł na osobę).

Na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego - miesięcznie 60 zł na dziecko do 5 lat, 80 zł na dziecko od 6 do 24 lat. Musi mieć orzeczoną niepełnosprawność całkowitą lub co najmniej umiarkowany stopień i uczyć się w szkole lub studiować.

Na dojazd do szkoły, bursę czy internat - dodatek na dziecko uczące się poza miejscem zamieszkania. Dostaniemy: 50 zł na dojazd do szkoły lub 90 zł na zamieszkanie w miejscowości, w której mieści się szkoła (np. na internat, bursę, stancję).

Becikowe

1000 zł dla wszystkich, także bogatych (bez względu na dochody). To jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. Uwaga! Warto w swojej gminie zapytać, czy nie wypłaca własnego becikowego. Niektóre samorządy już uchwaliły taką pomoc dla mieszkańców, często również bez względu na dochody.


Urlop i zwolnienia

Macierzyński. Nie ma na razie zapowiadanego wydłużenia urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Choć z wypowiedzi nowej minister pracy wnioskować można, że temat wróci. Teraz z tytułu urodzenia dziecka mamy prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze: 18 tygodni (126 dni) przy pierwszym porodzie; 20 tygodni (140 dni) przy każdym następnym porodzie; 28 tygodni (196 dni) w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu (bliźniaczki, trojaczki itd.).

Z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński w wymiarze 18 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10. roku życia).

Macierzyński. Część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka. Gdy matka wróci do pracy po wykorzystaniu po porodzie minimum 14 tygodni, pozostałą jego część może wykorzystać ubezpieczony ojciec dziecka.

Wychowawczy. Bez zmian. Należy się tylko zatrudnionym na umowę o pracę. Można wykorzystać do 3 lat (ale do 4. roku życia dziecka). Gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, można dodatkowo wykorzystać do 3 lat (do 18 r. życia dziecka). To bezpłatny urlop na dziecko (ale liczy się do stażu pracy jako tzw. okres nieskładkowy).

Zasiłek opiekuńczy. Ważna nowość dotyczy tzw. zasiłku opiekuńczego, czyli zasiłku przysługującego z powodu opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Do 15 marca 2007 r. o ten zasiłek mogły ubiegać się tylko osoby, które obowiązkowo podlegały ubezpieczeniu chorobowemu (np. pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę). Osoby, które podlegały ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie i opłacały składkę chorobową (np. prowadzący działalność), nie mogły z niego korzystać. Sytuacja zmieniła się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Od 16 marca 2007 r. zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie.

Co to znaczy?

Matka lub ojciec (tylko jedno, a nie oboje naraz) mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy, gdy muszą opiekować się chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny. Albo kiedy muszą zaopiekować się zdrowym dzieckiem do lat 8 (np. gdy nagle zamknięto żłobek).

Ważne ! Osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, ciągle nie mają prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8.

Uwaga ! Taki zasiłek opiekuńczy wypłacą nam, tylko jeśli w gospodarstwie domowym, poza ubezpieczonym, nie ma innego członka rodziny, który mógłby zająć się chorym dzieckiem (chyba że dziecko ma mniej niż 2 lata). Ale za taką osobę, która mogła się zająć dzieckiem, nie można uznać: osoby całkowicie niezdolnej do pracy; chorej; niesprawnej fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek; prowadzącej gospodarstwo rolne albo prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy); pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie czy osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia ona sprawowania opieki (np. babcia).

Ile maksymalnie zasiłku opiekuńczego możemy wykorzystać: do 60 dni w roku kalendarzowym na dzieci chore do lat 14;do 14 dni w roku kalendarzowym na dzieci ponad 14-letnie lub innych chorych członków rodziny.

Źródło: Gazeta.pl ==> [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pon 14:22, 18 Lut 2008 Zobacz profil autora
Beacina
MODERATOR
MODERATORDołączył: 13 Maj 2007
Posty: 978
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 60 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

Post
Smile Dziękuję za informacje na pewno będą pomocne. papa


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Beacina dnia Pią 2:33, 15 Sty 2010, w całości zmieniany 2 razy
Pią 9:07, 06 Mar 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » Wszystko co ważne=>ulgi,prawa pacjenta,rehabilitacja,fundacje itp. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin