Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna Zespół Ehlersa Danlosa
Forum dla osób z Zespołem Ehlersa Danlosa i ich przyjaciół.
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Ulga podatkowa za 2008r na dzieci z niepełnosprawnością

 
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » Wszystko co ważne=>ulgi,prawa pacjenta,rehabilitacja,fundacje itp. Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Ulga podatkowa za 2008r na dzieci z niepełnosprawnością
Autor Wiadomość
Reska
Vip
VipDołączył: 06 Cze 2007
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 51 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post Ulga podatkowa za 2008r na dzieci z niepełnosprawnością
Ulga podatkowa na dzieci z niepełnosprawnością w rozliczeniu podatkowym za 2008 rok

Autor: Anita Siemaszko, źródło: portel dla osób z niepełnosprawnością. pl

Uwaga rodzice dzieci z niepełnosprawnością! Zostało niewiele czasu do 30 kwietnia, ostatniego dnia rozliczeń z fiskusem za 2008 rok. Niewielu rodziców dzieci z niepełnosprawnością wie, że w ramach tzw. ulgi prorodzinnej, czyli ulgi na dzieci, kryje się mało znane odliczenie.

Otóż rodzic dziecka z niepełnosprawnością ma prawo do odliczenia podatkowego bez względu na jego wiek (dziecko może więc mieć np. 30 lub 40 lat), a także bez względu na jego dochód. Nie ma tu więc takich ograniczeń jak przy ulgach rehabilitacyjnych, gdzie uzyskanie przez osobę z niepełnosprawnością dochodu ponad 9120 zł eliminuje możliwość dokonywania odliczeń przez osobę mającą osobę z niepełnosprawnością na utrzymaniu. Warunkiem uzyskania tej ulgi podatkowej jest to, aby dziecko otrzymywało zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny, bądź rentę socjalną. W ubiegłym roku ta ulga przysługiwała tylko na dzieci z niepełnosprawnością otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny.

Ulga przysługuje podatnikom, którzy w ubiegłym roku wychowywali własne lub przysposobione dzieci. Odliczenie dotyczy zatem wyłącznie rodziców biologicznych lub adopcyjnych. Przez wychowanie rozumieć należy faktycznie wychowanie i faktyczne ponoszenie ciężarów i konsekwencji wychowania dziecka. Nie tylko ponoszenie obciążeń finansowych. W przypadku dzieci dorosłych, bardziej niż o wychowanie chodzi o pomoc, opiekę, wsparcie.

Ulga przysługuje na dzieci:
- bez względu na ich wiek; które w 2008 r. otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną
- niezależnie od rodzaju i wysokości dochodów dziecka z niepełnosprawnością
Ulga za 2008 rok wynosi 1173,70 zł za każde dziecko z niepełnosprawnością.

Ważne!
Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
- na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
- wstąpiło w związek małżeński.

Za 2008 rok ulga przysługuje w pełnej wysokości bez względu na to, że dziecko nie otrzymywało zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku pielęgnacyjnego lub renty socjalnej przez cały rok.

Ulga w wysokości 1173, 70 zł dotyczy łącznie obojga rodziców. Nie ma przy tym znaczenia, czy pozostają oni w związku małżeńskim czy nie. Możliwość odliczenia mają również osoby, w stosunku do których zostały orzeczone rozwód lub separacja. W takim przypadku ustawodawca wymaga jednak spełniania dodatkowych warunków do odpisania ulgi na dziecko. Zgodnie z ogólną zasadą w przypadku rodziców rozwiedzionych lub w separacji ulga przysługuje tylko temu rodzicowi, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. W praktyce jednak często oboje rozwiedzeni rodzice uczestniczą w wychowywaniu dzieci. W takiej sytuacji ulga przysługuje obojgu rodzicom, którzy powinni się nią podzielić zgodnie z ustawowymi wytycznymi. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, w stosunku do których sąd orzekł rozwód lub separację, odliczenie przysługuje każdemu z nich (jeśli oboje rozliczają podatek na zasadach ogólnych). Jeśli na przykład dziecko rozwiedzionych rodziców przebywało w 2008 r. pół roku u matki a drugie pól u ojca oznacza to, że każdy z rodziców może ubiegać się o połowę ulgi. Ulga prorodzinna może być stosowana tylko w rocznym zeznaniu podatkowym. Podstawowy warunek skorzystania z ulgi to rozliczanie podatku na zasadach ogólnych. Tylko od takiego podatku można odliczyć ulgę. Nie odpiszą jej zatem osoby uzyskujące wyłącznie przychody opodatkowane podatkiem zryczałtowanym lub według stawki liniowej.

Podatnik dokonuje odliczenia na formularzu rocznego zeznania PIT-36 lub PIT-37 oraz dołączonym do niego załączniku PIT/O przeznaczonym do wykazania ulg i odliczeń, w tym ulgi rodzinnej. Na formularzu PIT/O w pozycji nr 34 należy wpisać liczbę wychowywanych dzieci, a następnie kwotę odliczenia z możliwością jej podziału na podatnika i jego małżonka (pozycje 35 i 36).

Podstawa prawna
- Art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
- Art. 27f (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Reasumując:
1. Jest ulga dla rodzica.
2. Dziecko powinno mieć przyznany zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny, bądź rentę socjalną.
3. Wiek i dochód dziecka nie mają znaczenia.
4. Ulga odliczana od podatku może wynieść maksymalnie 1173 ,70 zł.


Post został pochwalony 0 razy
Nie 13:08, 08 Mar 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » Wszystko co ważne=>ulgi,prawa pacjenta,rehabilitacja,fundacje itp. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin