Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna Zespół Ehlersa Danlosa
Forum dla osób z Zespołem Ehlersa Danlosa i ich przyjaciół.
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Leczenie uzdrowiskowe

 
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » Wszystko co ważne=>ulgi,prawa pacjenta,rehabilitacja,fundacje itp. Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Leczenie uzdrowiskowe
Autor Wiadomość
Reska
Vip
VipDołączył: 06 Cze 2007
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 51 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post Leczenie uzdrowiskowe
Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jego zadaniem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz szeroko pojęta profilaktyka.

Polega ono na wykorzystaniu naturalnych bogactw i czynników fizycznych tj.:
- wód mineralnych (kąpiele lecznicze, kuracje pitne, inhalacje, ćwiczenia w basenach),
- peloidów (borowiny) pod postacia kapieli, zawijań, okładów, tamponów;
- bodźców klimatoterapeutycznych,
- hydroterapii (kąpiele, natryski, bicze szkockie, masaże wirowe, wibracyjne, podwodne;,
- fizykoterapii pod postacią ciepłolecznictwa, światłolecznictwa elektroterapii, ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii, krioterapii, masażu leczniczego,
- kinezyterapii (gimnastyka indywidualna i zbiorowa).

Uzdrowiska prowadzą leczenie dla kuracjuszy w ramach pobytów tzw. "komercyjnych" (pełna odpłatność ze strony kuracjusza) oraz kierowanych przez instytucje ubezpieczeniowe (NFZ, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego)i inne (np. Terenowe Centra Pomocy Rodzinie).


Leczenie uzdrowiskowe w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych prowadzone jest w:

- szpitalach uzdrowiskowych dla dorosłych.
Do szpitali uzdrowiskowych kierowani są ubezpieczeni z chorobami przewlekłymi i podostrymi po przebytym leczeniu szpitalnym oraz chorzy u których rodzaj i stan zaawansowania choroby wymaga kontroli w warunkach stacjonarnych. Chorzy ci muszą mieć zachowaną podstawową samoobsługę. Skierowanie na tego typu kurację wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego prowadzący chorego w szpitalu, ordynator oddziału lub kierownik kliniki. Leczenie osób czynnych zawodowo odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. Leczenie trwa 21 dni. NFZ pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów oraz zakwaterowania i wyżywienia.

- sanatoriach uzdrowiskowych dla dorosłych.
Do sanatoriów kierowani są ubezpieczeni z chorobami przewlekłymi, w dobrym stanie ogólnym,z zachowaną pełną samoobsługą, których stan nie wymaga pobytu w szpitalu uzdrowiskowym. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Leczenie trwa 21 dni. NFZ pokrywa koszty opieki medycznej i zabiegów oraz częściowo koszty zakwaterowania i wyżywienia.

- w formie ambulatoryjnej dla dorosłych i dzieci, leczenie od 6 do 18 dni,opieka medyczna oraz zabiegi są finansowane przez NFZ, kuracjusz we własnym zakresie zapewnia sobie zakwaterowanie i wyżywienie.

- szpitalach uzdrowiskowych dla dzieci - leczenie 27 dniowe.
Do szpitali uzdrowiskowych kierowane są dzieci w wieku od 3 do 18 lat. W czasie kuracji mają zapewnioną opiekę wychowawczą oraz możliwość kontynuowania nauki w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum. NFZ pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów oraz zakwaterowania i wyżywienia.

- sanatoriach dla dzieci z opiekunem, dla dzieci od 3 do 6 lat.
Leczenie trwa 21 dni i jest dla dziecka bezpłatne. Z tego rodzaju leczenia mogą skorzystać dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zakład lecznictwa uzdrowiskowego zapewnia zakwaterowanie dziecka wraz z opiekunem. NFZ w całości pokrywa koszty pobytu dziecka (opieka medyczna, zabiegi, zakwaterowanie, wyżywienie), natomiast opiekun opłaca we własnym zakresie swoje zakwaterowanie i wyżywienie oraz sprawuje opiekę nad dzieckiem.

-- sanatoriach dla dzieci.
Leczenie trwa 21 dni i jest bezpłatne. Z tego rodzaju leczenia mogą skorzystać dzieci w wieku od 7 do 15 lat oraz młodzież od 16 do 18 lat tylko w okresie wolnym od zajęć. NFZ w całości pokrywa koszty pobytu dziecka (opieka medyczna, zabiegi, zakwaterowanie, wyżywienie)

Rodzaj leczenia uzdrowiskowego (szpital, sanatorium) określa zatrudniony w NFZ lekarz specjalista z zakresu balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej po dokonaniu oceny zasadności skierowania.

Leczenie uzdrowiskowe przysługuje ubezpieczonemu na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie biorąc pod uwagę:
- aktualny stan zdrowia ubezpieczonego,
- brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego,
- wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia ubezpieczonego (w szczególności warunków naturalnych),
- dotychczasowy przebieg i wyniki leczenia uzdrowiskowego, o ile ubezpieczony z takiego leczenia korzystał.

Skierowania muszą być prawidłowo i czytelnie wypełnione przez lekarza. Każde skierowanie zawiera także oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych - konieczny podpis ubezpieczonego. Brak zgody pacjenta na udostępnienie danych osobowych powoduje niewykonalność skierowania. W takim przypadku skierowanie jest zwracane bez możliwości zrealizowania. Ocena zasadności leczenia uzdrowiskowego obejmuje pozytywne lub negatywne zaopiniowanie wniosku do wyjazdu, określenie właściwego uzdrowiska, rodzaju leczenia (szpital, sanatorium, przychodnia uzdrowiskowa) jego trybu oraz propozycję czasu trwania kuracji.
Skierowanie z pozytywną kwalifikacją, mieszczące się w limicie posiadanych miejsc w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego są potwierdzane przez NFZ wg kolejności ich składania. Potwierdzone skierowanie przesyłane jest na adres ubezpieczonego nie później niż w terminie 14 dni przed data rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Leczenie uzdrowiskowe prowadzone jest w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w ciągu całego roku a wyniki leczenia nie zależą od pory roku. NFZ nie gwarantuje leczenia w terminie wskazanym przez ubezpieczonego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pacjent kierowany do uzdrowiska na leczenie ma jednakowe uprawnienia. Nie są przewidziane żadne przywileje ani ulgi dla kogokolwiek, z wyjątkiem dzieci. Nie mają zastosowania żadne przywileje branżowe próbujące uzasadnić np. korzystanie przez jedną grupę zawodową z leczenia uzdrowiskowego wyłącznie w okresie letnim. Skierowanie, którego NFZ nie potwierdzi z powodu braków merytorycznych lub formalnych jest zwracane lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego, który je wystawił, z równoczesną informacją dla ubezpieczonego o przyczynie odmowy.

Poszczególne uzdrowiska specjalizują się w określonych kierunkach leczenia, co uwarunkowane jest m.in. posiadaniem odpowiednich warunków klimatycznych oraz naturalnych surowców leczniczych. Na wybór miejsca leczenia decydujący wpływ mają dane medyczne zawarte w skierowaniu oraz możliwości NFZ (liczba zakontraktowanych miejsc). Dopuszcza się możliwość sugerowania przez lekarza wystawiającego skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań do leczenia w danym uzdrowisku - miejscowości, do której ubezpieczony mógłby lub powinien pojechać. Określenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie są wiążące dla oddziału wojewódzkiego NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia nie bierze jednak pod uwagę kierowanych przez pacjentów żądań, dotyczących wspólnych wyjazdów grup towarzyskich; nie zapewnia również małżeńskich wyjazdów. O leczeniu uzdrowiskowym decydują tylko wskazania medyczne.

Świadczenia medyczne przysługujące ubezpieczonemu w ramach leczenia uzdrowiskowego:
- opieka medyczna całodobowa (lekarska i pielęgniarska),
- zabiegi przyrodolecznicze w liczbie co najmniej 3 dziennie (w szpitalu i sanatorium uzdrowiskowym), w tym jeden zabieg dziennie z wykorzystaniem naturalnego surowca leczniczego (borowina, wody mineralne, gazy lecznicze) i dwa dodatkowe zabiegi: fizykoterapeutyczne, kinezyterapeutyczne,
- zabezpieczenie w leki i materiały medyczne niezbędne do prowadzenia leczenia (leki stale przyjmowane należy przywieźć ze sobą),
- dieta odpowiednia do stanu zdrowia,
- edukacja zdrowotna.Od 1 stycznia 2008 r. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał koszty świadczeń zdrowotnych w ramach uzdrowiskowej intensywnej rehabilitacji. Do tej pory świadczenia z tego zakresu odbywały się tylko w oddziałach szpitalnych. Dzięki temu pacjenci ze schorzeniami ortopedyczno-urazowymi, neurologicznymi oraz reumatologicznymi będą mieli zapewniony dostęp do pięciu zabiegów dziennie, w tym jednego z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych. Skierowania na rehabilitację w uzdrowisku lub sanatorium będzie wystawiał lekarz pracujący w specjalistycznej poradni (np. ortopedycznej) lub lekarz z odpowiedniego oddziału szpitalnego


Post został pochwalony 1 raz
Pią 13:28, 28 Gru 2007 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Zespół Ehlersa Danlosa Strona Główna » Wszystko co ważne=>ulgi,prawa pacjenta,rehabilitacja,fundacje itp. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin